کارپولینگ چیست؟

هم‌سفری (به انگلیسی: carpooling) به نوعی اشتراک خودروی سواری شخصی گفته می‌شود، به‌طوری‌که بیش از یک نفر بتواند در یک زمان از آن خودرو استفاده کند و یکی از بهترین روش‌ها برای کم کردن تعداد خودروهای تک‌سرنشین در سطح شهر می‌باشد.

مزایا:

  • پایین آمدن مصرف سوخت
  • پایین آمدن هزینه‌های جانبی خودرو
  • کم شدن میزان تولید آلاینده‌های سوختی
  • کم شدن حجم ترافیک شهری
  • کاهش استرس‌های ناشی از رانندگی
  • نیاز کمتر به جای پارک

چگونگی کارکرد این روش

هم‌سفری هم می‌تواند در مورد سفرهای بین شهری انجام گیرد و هم سفرهای درون شهری. بدین‌گونه که افرادی که قصد سفر در یک زمان واحد، از یک مقصد معین به یک مبدأ مشترک را دارند، می‌توانند طی توافقی کتبی و یا شفاهی، از یک خودروی سواری مشترک استفاده کنند. در سفرهای بین شهری عموماً فردی که صاحب خودرو است تنها رانندگی می‌کند، در عوض افرادی که با او سفر می‌کنند، مخارج خودرو اعم از سوخت و مخارج تعمیرات خودرو را به عهده می‌گیرند. اما در مسیرهای بین شهری، ۳ یا ۴ نفر از افرادی که در یک محله زندگی می‌کنند و محل کارشان نیز در نزدیکی هم است، توافق می‌کنند هر روز با خودروی شخصی یکی از خودشان به محل کار بروند و بازگردند و یا اگر یکی از آنها فاقد خودروی شخصی بود هزینهٔ سوخت را بپردازد.

هم‌سفری افراد یک سازمان

برای هرچه بیشتر کارآمد کردن این روش، برخی سازمان‌های اداری کارمندان خود را تشویق به استفاده از این روش می‌کنند. همینطور انجمن‌های دانشجویی نیز می‌توانند خود به عنوان آژانس‌های هماهنگ کنندهٔ هم‌سفرها فعالیت کنند.
در برخی کشورها مثل آمریکا، دولت برای تشویق افراد به استفادهٔ اشتراکی از خودروهایشان، اقدام به محدود کردن لاین‌های اتوبان برای ماشین‌های تک سرنشین کرد. بدین صورت که تنها خودروهایی با بیش از دو سرنشین اجازهٔ حرکت در لاین‌های سرعت را داشتند.

معایب این روش

در صورت عدم امضای قرارداد و توافق‌نامه بین هم‌سفران، ممکن است مشکلاتی مثل عدم پرداخت هزینه‌ها از سوی افراد، توجه نکردن به ساعات رفت و آمد و غیره پیش آید. برای حل این معضل توصیه می‌شود حتما بین تمام همسفران قراردادهایی با ذکر تمامی موارد خطا و مجازات‌هایی که برای فرد خاطی در نظر گرفته شده، امضا شود و تمام همسفران متعهد به انجام موارد توافق نامه باشند. با اینکه موارد گزارش شده از ارتکاب جرم در این روش بسیار نادر بوده، اما این نگرانی در بین خیلی از افراد وجود دارد. بهترین راه برای برطرف کردن این نگرانی‌ها، همسفر شدن با همکاران، همکلاسی‌ها، همسایگان، دوستان و حتی اعضای خانواده‌است. هرچه شناخت از افرادی که باهم همسفر می‌شوند بیشتر باشد، احتمال بروز این مشکلات نیز کمتر است.

۷ روز هفته همراه شماییم
0912 813 90 60 - 0912 90 52 110